Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Czy jesteś za budową elektrowni atomowej w Polsce?
Ankieta wygasła Wt gru 04, 2007 22:18
tak 33%  33%  [ 3 ]
nie 67%  67%  [ 6 ]
Liczba głosów : 9
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 30, 2013 7:57 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://www.biztok.pl/Co-maja-wspolnego- ... ampaign=o2
Cytuj:
Co mają wspólnego Rosjanie, bułgarska mafia energetyczna i polska elektrownia atomowa? Całkiem wiele...
energia elektrownia atomowa inwestycje
Spółka prowadząca inwestycję w pierwszą polską elektrownię atomową - PGE EJ1 - zawarła wart 252 mln zł kontrakt z firmą WorleyParsons, który zakłada zbadanie do czterech lokalizacji w sytuacji, jeśliby badania w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, iż nie są odpowiednie dla elektrowni jądrowej. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że portal Defence24.com donosi, że dość znacznie zawyżone zostały koszty tego przetargu (początkowo zlecenie miało opiewać na góra 120 mln zł, ale wielu ekspertów wskazywało, że kwota nie powinna przekroczyć 50 mln zł). Do tego jego zwycięzcy mają tajemnicze powiązania z „bułgarską mafią energetyczną“ i Rosjanami.
- W kontekście tych informacji poziom wiarygodności polskiego programu jądrowego może się po prostu osłabić - uważa Defence24.com.

Jak donosi Wikileaks WorleyParsons zdobył podobny kontrakt w Bułgarii, z tym że zlecenia na badania środowiskowe elektrowni jądrowej w Belene dostał z wolnej ręki, a potem... skopiował już istniejący raport środowiskowy przygotowany 5 lat wcześniej przez spółkę Energoprojekt.

Jak to się stało, że WorleyParsons tak dobrze sobie radzi? Jak podaje Defence24.com w Bułgarii miał dostać intratne zlecenie wskutek relacji jakie łaczą członka zarządu WorleyParsons Nuclear Services (a zatem i przedstawicielstwa Worley Parsons w Polsce) Tankosicia Djurica z Bogumiłem Manczewem. Jak podkreśla Wikileaks przewodniczący Bułgarskiego Forum Atomowego Bulatom (wiele wskazuje na to, że obecnie zbiegł przed możliwością aresztowania do Istambułu) to obok Krassimira Georgieva i Hristo Kovaczki, najważniejsza osoba sterująca z tylnego siedzenia bułgarską energetyką. Przeciek określa całą trójkę mianem "bułgarskiej mafii energetycznej" i oskarża o ścisłą współpracę z Rosją kosztem interesów Bułgarii, m.in. przy projektach Belene (197 mln euro strat po bułgarskiego skarbu), czy South Stream (Sofia nie będzie czerpać żadnych zysków z tytułu tranzytu gazu przez tą infrastrukturę przez 15 lat). Na romansowanie z Rosją wskazują także poglądy Manczewa na gaz łupkowy. - Łupki są projektem politycznym i groźnym dla środowiska - twierdzi wprost Manczew.

oprac. ram

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn gru 16, 2013 13:04 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,128 ... l#TRrelSST
Cytuj:
Ile kosztują nas atomowe spółki?
Tomasz Prusek 2012-11-13,
Dwie spółki należące do energetycznej grupy PGEmające budować w Polsce elektrownie atomowe z roku na rok zatrudniają coraz więcej pracowników i płacą swoim dublującym się władzom coraz wyższe wynagrodzenia. I pogłębiają straty
Dzięki PGE Energia Jądrowa SA i PGE EJ1 sp. z o.o. z grubsza za dziesięć lat mamy mieć pierwszą w Polsce elektrownię jądrową o mocy 3 tys. megawatów. Jej koszt szacuje się na blisko 50 mld zł. Inwestycję prowadzi notowana na warszawskiej giełdzie potężna grupa PGE. Skarb państwa ma ponad połowę akcji spółki i niepodzielnie nad nią panuje.
Od lipca obydwu atomowym spółkom PGE szefuje ta sama osoba - Aleksander Grad, były minister skarbu i poseł PO. Za jego kadencji w skarbie Polska Grupa Energetyczna trafiła na giełdę. Przejście ministra do biznesu wywołało wiele emocji, bo towarzyszyły temu informacje, że na nowych stanowiskach będzie zarabiać 110 tys. zł. Pod koniec października Grad postanowił przerwać domysły na temat swoich zarobków i ujawnił w tabloidowym "Super Expressie", że jego łączne wynagrodzenie wynosi nieco ponad 55 tys. zł brutto - 13 818 zł w PGE Energia Jądrowa oraz 41 468 zł w PGE EJ1.
Postanowiliśmy sprawdzić w dokumentach Krajowego Rejestru Sądowego, ile kosztują nas w sumie atomowe spółki i ich menedżerowie, bo prezes Grad przecież nie pracuje sam. Skład zarządów obydwu spółek jest identyczny - funkcje wiceprezesów sprawują Zdzisław Gawlik (b. wiceminister skarbu u Grada) i Marzena Piszczek. Gawlik przyszedł do zarządów razem z Aleksandrem Gradem, Piszczek ma dłuższy staż. Zgromadzenie wspólników PGE EJ1, czyli spółki-matki PGE oraz PGE Energia Jądrowa, powołało Piszczek do zarządu w styczniu 2011 r. i ustaliło, że będzie ona zarabiać miesięcznie 11-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, co obecnie daje ok. 40 tys. zł brutto. To jedyny ślad informacji o zarobkach kadry menedżerskiej, który znaleźliśmy. W
dokumentach spółek nie było informacji o tym, ile Piszczek dostaje w drugiej spółce ani ile zarabia wiceprezes Gawlik. Nie ma też informacji, ile otrzymują członkowie rad nadzorczych, w których również są dublujące się osoby - w obydwu radach zasiadają Wojciech Ostrowski i Rafał Zborowski.
Za to interesujące są całościowe dane o zarobkach kadry zarządzającej, zanim jeszcze do spółek zostali powołani Grad i Gawlik. Wskazują one, że zarabia się coraz lepiej. W zeszłym roku cały zarząd spółki PGE EJ1 zainkasował 2,079 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to tylko niespełna 900 tys. zł. Widać także znaczny wzrost zatrudnienia i kwot przeznaczanych na wypłaty. Pod koniec 2011 r. spółka zatrudniała już 61 osób i na wynagrodzenia przeznaczyła 7,1 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 1,2 mln zł i 11 osób. Taki wzrost kosztów musiał się odbić na wynikach finansowych firmy, która żyje z kapitału, w jaki została wyposażona przez swoich założycieli, czyli PGE i PGE Energia Jądrowa. O ile w 2010 r. strata netto atomowej spółki wynosiła 7,6 mln zł, o tyle rok później podskoczyła do 21,4 mln zł.
Biegły rewident KPMG Audyt badający księgi PGE JE1 napisał, że możliwość kontynuowania działalności przez spółkę obarczona jest znaczącą niepewnością. Sam jej zarząd wskazał na ryzyko polityczne, prawne i organizacyjne związane z budową atomówki. Ostatnio prezes PGE Krzysztof Kilian zasiał ziarno niepewności, czy rzeczywiście taka elektrownia jest Polsce potrzebna, bo powiedział, że program atomowy wyklucza program wydobycia gazu z łupków, z którym rząd wiąże ogromne nadzieje. Według resortu skarbu ostateczna decyzja co do realizacji programu atomowego zapadnie nie wcześniej niż na przełomie lat 2014 i 2015. Mimo to prace nad przygotowaniem inwestycji trwają i co roku kosztują kontrolowaną przez państwo spółkę grube miliony złotych. Lokalizacja pod pierwszą elektrownię jest przygotowana, bo dwa lata temu PGE EJ1 kupiła 113 hektarów w gminach Krokowa i Gniewino.
O ile cel funkcjonowania PGE EJ1 jest jasny, bo ma wybudować atomówkę, o tyle istnienie drugiej atomowej spółki zarządzanej przez prezesa Grada PGE Energia Jądrowa (razem z PGE ma udziały w PGE EJ1) ma dość zaskakujące uzasadnienie. Według dokumentów PGE EJ też zajmuje się przygotowaniem inwestycji w elektrownie, współpracą z administracją rządową i samorządową oraz komunikacją społeczną. Jako przedmiot działalności podawana jest "budowa kapitału intelektualnego" przedsiębiorstwa w zakresie energii jądrowej, niezbędnego do realizacji inwestycji przez spółki zależne.
Na koniec zeszłego roku tą "budową kapitału intelektualnego" zajmowały się w sumie 54 osoby, a wynagrodzenie kadry kierowniczej (zarządu i rady nadzorczej) podskoczyło do 479 tys. zł brutto (rok wcześniej wynosiło 299 tys. zł). Również i w tym wypadku dynamicznie rośnie strata netto - z 8,5 mln zł w 2010 r. do 22,7 mln zł w zeszłym roku.

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sty 29, 2014 0:40 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://www.biztok.pl/artykul/elektrowni ... wal_a15090

Czarnobyl - Fukushima bez wizy... :twisted:

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 19, 2014 1:56 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 21:10
Posty: 995
Lokalizacja: Warszawa
apropos - 3 lata po Fukushimie - Po prostu: TVP 1, Wtorek 18.03.2014 22:55
:arrow: http://vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/po-prostu-program-tomasza-sekielskiego/wideo/18032014/14167029


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 26, 2014 23:34 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 21:10
Posty: 995
Lokalizacja: Warszawa
radioaktywne szaleństwo
http://vrota.pl/2014/04/radioaktywne-szalenstwo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn maja 26, 2014 7:24 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
Rząd przyjmuje Program Polskiej Energetyki Jądrowej, a dziś minister Sawicki w Tok FM półgębkiem mówi, że energii atomowej w Polsce nigdy nie będzie:

http://audycje.tokfm.pl/audycja/140

audycja:
2014-05-26 07:20
"Marek Sawicki i Janusz Palikot komentują wyniki wyborów do PE"
około 13 minuty 40 sekundy

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 10, 2014 7:32 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://www.biztok.pl/gospodarka/elektro ... 5-r_a18078
Obrazek
Pole rażenia?

Głupotą jest pakowanie się w coś takiego i zwiększanie zależności energetycznej od Rosji...

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt sty 27, 2015 8:28 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Można to odwrócić. Wszyscy wokół są w polu rażenia "polskiego węgla".

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sie 28, 2015 20:31 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2796
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://rysunki.me/energia-odnawialna/

(Obrazek niestety za wysoki, by wkleić.)

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 20, 2017 17:51 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2796
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Z The Economist:


Cytuj:
The most intrepid explorers: Fukushima

Cleaning up the Fukushima Dai-ichi nuclear-power plant, which experienced a triple meltdown in 2011, won’t be easy. The Japanese trade ministry estimates it will take up to 40 years and cost ¥21.5trn ($194bn). Before the big machinery can come in to disassemble the irradiated reactors, smaller gizmos must be sent in to assess the damage. Even that has proved tricky. The first robot charged with the mission got disconnected from its control cable and was lost. Subsequent scouts swiftly stopped working, as they were literally cooked by the radiation. In February a mission ended after just two hours when Scorpion, a clambering robot, got stuck. Its control cable was cut and engineers left it for dead. Now experts are trying again with “Little Sunfish”, a radiation-hardened swimming robot equipped with cameras and a radiation dosimeter. Trial runs this week looked promising. Wish it luck: it heads to Fukushima next month.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL